Foka

admin · 11 marca, 2019 · Blog, Ssaki, ssaki morskie · 0 comments

Foka pospolita
Sympatyczny futerkowy, ssak drapieżny. Dorosła foka waży ok. 45kg.
Naturalnym siedliskiem foki są morza i oceany. Z moich obserwacji zauważyłem, że uwielbia ujścia rzek, gdzie słodka woda miesza się z morską. Często też spotykałem foki w jeziorach, które łączyły się z fiordem bardzo płytkim, choć szerszym strumieniem. Licznie zamieszkuje północne krańce Europy, Azji, jak i Ameryki północnej. I oczywiście to całoroczny mieszkaniec Islandii.
Mam takie jedno miejsce, gdzie niemal zawsze mogę spotkać foki. Pamiętam, gdy pierwszy raz je spotkałem, usiadłem sobie na kamieniu i parzyłem na małe stado oddalone o ok. 50 metrów. Byłem zaskoczony, że zupełnie nie przejmowały się moją obecnością. Dopiero gdy inny turysta zaczął latać dronem, uciekły. Kolejnego dnia znów były na tych samych skałach.

Foki  z okolic Litlibær

Foki, choć są dość powszechne, to omijają siedliska ludzkie.
Kiedyś ich ufność doprowadziła do ogromnego spadku populacji tych wytrawnych rybaków. Foki od wieków stanowiły źródło cennego tłuszczu, mięsa i skór dla mieszkańców rejonów arktycznych. Na wybrzeżach Islandii powstawały wioski, których mieszkańcy zajmowali się wyłącznie polowaniem na foki. Dziś na wyspie całkowicie zakazano polowań, ich liczebność jest bezpieczna. W Selárdalur, koło Bildudalur i Latrabiargu, na północnym-zachodzie, można spotkać pozostałości takich wiosek. Niekiedy również były to osady wielorybników. Dziś foki powróciły. Można je spotkać w odludnych miejscach, ale i coraz częściej zapuszczają się na miejskie wybrzeża.

zBLOGowani.pl