Nurnik zwyczajny

admin · 09 marca, 2019 · Alki, Blog, Ptaki · 0 comments
Nurnik zwyczajny – Cepphus grylle

Podobnie jak kuzyni lubi chłodne, morskie środowisko. Również jak Maskonur i Alka reprezentuje rodzinę Alk. Jednak w przeciwieństwie do nich, Nurnik zamieszkuję Islandię cały rok. Zmienia szatę z czarnej na niemal białą. Czarne pozostają końcówki skrzydeł i ogon. Nurnik również zakłada gniazda na skalistych klifach i również jest świetnym nurkiem. Podobnie jak kuzyni żywi się rybami. Dietę uzupełnia skorupiakami, a nawet owadami. Jest bardzo nieufny i większość życia spędza na morzu. Bardzo długo polowałem na dobrą okazję, by uwiecznić tego ptaszka. Zrobiłem dziesiątki zdjęć. Jednak nigdy nie byłem z nich wystarczająco zadowolony.

Wreszcie się udało. Był śliczny,  niemal bez wietrzny dzień. Tego dnia do pracy zabrałem aparat. Gdy sprawdzałem klatkę, Nurniki tam były, polowały na Kryll, który chronił się w klatkach, a którym, łosoś w nim nie gustował. Tego dnia spędziłem z nurkami z 10 minut i gdyby nurki były zwolennikami jasnego pełnego, a ja bym je miał,  to na pewno świętowalibyśmy razem to wyjątkowe spotkanie. ?

Mały, wielkości gołębia, jasny w szacie zimowej, którą zmienia jesienią. Wiosną znów staje się wyjątkowo czarny, z białymi plamkami na skrzydełkach. Nurnik powraca co roku w to samo miejsce gniazdowania i łączy się w pary na całe życie. Patrząc na nie, aż nie chce się wierzyć, że to wciąż te same ptaki.

zBLOGowani.pl