Skaftafellsjökul

admin · 15 sierpnia, 2019 · Blog, Krajobraz, wyprawy · 0 comments

Vatnajökull
Największy europejski lodowiec i jego południowa część – Skaftafellsjökull.

Widok na Skaftafellsjökull

Zawsze tajemniczy i niedostępny.
Zawsze podchodziłem do niego z respektem.
Zawsze chciałem go dotknąć.

Miejsce położone w okolicy centrum turystycznego i pola namiotowego w Skaftafell. Traktowane jest jako baza wypadowa na lodowiec, jaskinie lodową, wodospady Svartifoss, Hundafoss i najwyższy szczyt na Islandii – Hvannadalshniukur.

Pewnego lipcowego poranka postanowiłem spełnić marzenie i pójść w jego stronę. To był deszczowy i pochmurny dzień, który podkreślał tylko surowość lodowej masy.

Podejście biegło ścieżką u podnóży stromej góry, od której co jakiś czas odpadały luźne skały. Bezszelestny i nagły zabójca. Dopiero po jakimś czasie zdałem sobie z tego sprawę.

Ścieżka u podnóża zbocza

Idąc, ścieżka stawała się coraz bardziej śliska i bardziej błotnista. Nie zauważałem uskoków lodu i skał, dochodzących do kilku metrów głębokości. Zdałem sobie sprawę z tego faktu, dopiero gdy wracałem. Szedłem w sumie około kilometra. Stanąłem przed ścianą lodowca, gdzie bez raków i asekuracji poruszanie było już zbyt niebezpieczne.

Czoło lodowca, przed którym zawróciłem.

Byłem tutaj zupełnie sam. Jako rozsądny i przestraszony człowiek odpuściłem. Uświadomiłem sobie, jak wielkie bryły lodu mnie otaczają i gdyby coś się stało mógłby mnie nikt długo nie znaleźć. Błotnista ścieżka wyglądały jak skała, jednak po dokładniejszym obeznaniu okazało się, że to lód a ja już dawno po nim stąpałem. Była to taka mieszanina zmarzniętego lodu pokryta błotem. Wtedy dopiero się przestraszyłem. Lód mógł być przecież cienki i np. się złamać. Czym prędzej czmychnąłem w powrotną drogę, zapominając o zdjęciach. Wrażenia z pobytu, pozostaną na całe życie.
Piękne i przerażające miejsce. Jeśli kiedyś tam wrócę to tylko z przewodnikiem.

Topniejący lodowiec i wypływająca rzeka

Dźwięki topniejącego i pękającego lodu były niesamowite.

Po lewej skała, po prawej lód, aż ciężko rozróżnić.

Miejsce gdzie byłem.